symposium-lgo2.png
 

2017 Symposium

Partnering for our Subsistence Future

October 23-25, 2017

Monday, October 23, 2017

8:00 – 8:30      Conference Check-in and Late Registration

8:30 – 9:00      Welcome by Robert Stephan Sr., Chairman Alaska Tribal Conservation Alliance

                        Blessing

Introductions by Angela Peter, Executive Director, Alaska Tribal Conservation Alliance

9:00 – 9:15      TCD’s, Kristine Harper, NRCS Tribal Liaison

9:15 – 9:45      NRCS Programs, Ryan Maroney, NRCS

9:45 – 10:15    Local Working Groups, Scott Crockett, NRCS

10:15 – 10:30  EZ Fed Program/Grants & Contracts, Cassie Storms, NRCS

10:30 – 10:45  Networking Break

10:45 – 11:45  Keynote by Janie Hipp, Professor, Alabama School of Law

11:45 – 1:00    Lunch

1:00 – 3:00      Farm Bill 2018 –?

3:00 – 3:15      Networking Break

3:15 – 4:30      TCD’s – Share their story

4:30 – 5:00      Wrap up/Next Day

Tuesday, October 24, 2017

8:30 – 9:00      Welcome and Recap by Jerry Thompson, Resource Planner, ATCA

9:00 – 9:30      Rural Development

9:30 – 10:45    Farm Service Agency

10:45 – 11:00   Networking Break

11:00 – 12:00   Soil mapping and priorities - Cory Cole, NRCS

                         GIS Maps, Sydney Thielke, NRCS

12:00 – 1:30    Lunch

1:30 – 2:30      Circle of Sharing: Moving Forward

  Facilitated by Jerry Thompson

  Purpose: Addressing Solutions to Tribal Issues

2:30 – 3:00      NRCS Programs working for TCD’s, Amanda Crowe, NRCS

3:00 – 3:15      Video of Senator Lisa Murkowski/Representative

3:15-3:30         Networking Break

3:30 – 5:00      Break-out Sessions – NRCS Hub Leaders meet with TCD’s

Wednesday, October 25, 2017

8:30 – 9:00      Welcome and Recap by Jerry Thompson

9:15 – 10:00     Keepseagle/Board Development, Charles Parker, CEO/President Alaska Village Initiatives

9:30 – 10:00    Conservation Districts and Natural Resource Education, Joni Scharfenberg,    

10:00 – 10:15  Networking Break

10:15 – 11:15  Bureau of Indian Affairs, Keith Kahklen

12:00 – 1:30    Lunch

1:30 – 3:30      Break-outs

NRCS Soil and mapping, Corey Cole and Sydney Thielke

                        Food Sovereignty, Janie Hipp 

3:30-3:45         Networking Break

3:45-4:00         CRITR

4:00-4:45         Tyonek Tribal Conservation District

4:45-5:00         Wrap it Up/ Door Prize Drawings